with Brak komentarzy

JAK WYGLĄDA PORADA LAKTACYJNA ?

To zależy od tego, z jakim problemem zgłasza się mama.

Zasadniczo zgodnie ze standardem zawsze zawiera podstawowe elementy.

Zasadniczo kompleksowa pierwszorazowa porada po porodzie trwa ok. 2 godzin i wygląda krok po kroku mniej więcej następująco:

  1. Pytam mamę z jakim głównym problemem się zgłasza i jakie są jej oczekiwania.

  2. Zbieram dane personalne oraz wywiad dotyczący przebiegu ciąży, porodu oraz okresu okołoporodowego. Ważne są informacje dotyczące pobytu w szpitalu położniczym, stanu zdrowia matki i dziecka, przebiegu karmienia, występujących trudności. Dodatkowe szczegóły, które mogą mieć znaczenie to a np. karmienie starszego rodzeństwa, sytuacja rodzinna, stan emocjonalny, plany związane z powrotem do pracy i inne. Tutaj nie tyle pytam, co słucham … czasami między wierszami wiele się ukrywa …

  3. Badam dziecko: oceniam ogólny stan kliniczny, aktywność, napięcie mięśniowe, motorykę. Badam jamę ustną dziecka ze szczególną oceną motoryki oralnej, odruchy, wędzidełka.

  4. Ważę dziecko i oceniam przyrosty masy ciała.

  5. Badam piersi mamy (jeśli podstawowym problemem jest stan piersi, to wtedy stan piersi oceniam w pierwszej kolejności).

  6. Obserwuję akt karmienia.

  7. Analizuję technikę przystawiania dziecka do piersi, pozycje, mechanizm ssania oraz efektywność pobierania pokarmu, dokonując jeśli trzeba niezbędnej korekty techniki karmienia. Proponuję inną pozycję, zmianę sposobu przystawiania, trzymania dziecka, podawania piersi i td.

  8. W zależności od problemu oraz nastawienia mamy szukamy optymalnego rozwiązania danego problemu oraz nakreślamy plan działania.

Nieodłączną częścią każdej mojej porady jest też przekazywanie rodzicom podstawowych informacji na temat rozwoju dziecka, przyjaznej pielęgnacji, przebiegu adaptacji, mechanizmów regulacji niemowląt, snu i innych zagadnień w zależności od potrzeb.

  1. Zawsze staram się podchodzić do każdego przypadku w sposób indywidualny i niekiedy propozycję rozwiązań podobnych trudności u różnych mam nieco się różnią.

  2. Po ok 4-7 dniach zalecam kontrolę celem oceny skuteczności podjętych działań lub też ich modyfikacji, a także omówienia tego jak czuje się mama. Jest to w zależności od sytuacji rozmowa telefoniczna lub ponowne spotkanie.

  3. Jeśli pacjentka nie zgłasza się na kontrolę, uznaję wtedy, że wszystko jest dobrze i nie potrzebuje więcej mojej pomocy.

  4. Oczywiście w razie konieczności kieruję do innych specjalistów (fizjoterapeuty, neurologopedy, osteopaty czy chirurga).

  5. Wystawiam recepty na niezbędne leki.

Po przeszło 8 latach pracy doradcy widzę, że na przebieg karmienia piersią wpływa wiele czynników, na niektóre często też nie mamy wpływu. Nie zawsze udaje się sprostać oczekiwaniom kobiet pragnącym „po prostu przystawić i żeby dziecko jadło”.

Staram się jednak szukając źródła trudności, zmniejszać poczucie winy, które zwykle towarzyszy mamom w każdej sytuacji niepowodzenia.

Mniej więcej tak to wygląda 🙂

WIĘCEJ NA TEMAT

POSŁUCHAJ:

POCZYTAJ:

Kiedy warto się udać do doradcy laktacyjnego

Technika karmienia piersią

 

Zapraszam Cię na mój kanał na Youtube LAKTOSFERA by Elżbieta Szkudlarek

Znajdziesz ta wiele wartościowych materiałów z zakresu opieki, pielęgnacji i karmienia noworodków i niemowląt.

Z góry dziękuję za każdą subskrypcję, w ten sposób pomagasz mi w docieraniu do szerszego grona kobiet.