with Brak komentarzy

WCZESNA STYMULACJA LAKTACJI

W sytuacji, kiedy niemożliwe jest karmienie dziecka bezpośrednio z piersi (tymczasowo lub długotrwale) konieczne jest wdrożenie wczesnej stymulacji laktacji za pomocą laktatora.

W zależności od sytuacji nasze postępowanie będzie nieco odmienne.

W każdym przypadku warto się skonsultować ze specjalistą –

Kiedy warto się udać do doradcy laktacyjnego?

 

1. GDY DZIECKO OD POCZĄTKU NIE SSIE PIERSI

Przyczyny mogą być różne, takie jak wcześniactwo, choroba dziecka, oddzielenie matki od dziecka, czasowe przeciwwskazania do karmienia, np. przyjmowanie przez matkę niektórych leków.

W tej sytuacji mamy dwa cele:

Po pierwszerozbudzić i utrzymać laktację do momentu kiedy dziecko będzie mogło być karmione bezpośrednio z piersi w sposób efektywny.

Po drugie, pozyskać pokarm, który będzie zabezpieczał bieżące żywieniowe potrzeby  dziecka. W przypadku wcześniactwa będzie on podawany w odpowiednim czasie. Pokarm matki dla dzieci niedojrzałych czy chorych to nie tylko pożywienie, ale i bezcenne lekarstwo. Bardzo cenna jest siara, niewielkie ilości której można podać do jamy ustnej właściwie od razu nawet wcześniakowi.

Co robimy:

1. Stymulację należy rozpocząć jak najwcześniej, jeśli stan matki na to pozwala, najlepiej ok 2 – 6 godzin po porodzie, najpóźniej w 3 dobie. Najlepszym laktatorem w tej sytuacji będzie laktator elektryczny klasy szpitalnej lub bateryjno-sieciowy na dwie piersi. Jeśli jest początkowo niedostępny to należy rozpocząć odciągania takim jaki mamy w posiadaniu.

2. Siarę bezpośrednio po porodzie najlepiej odciągnąć ręcznie do niewielkiego naczynia (kieliszka do leków czy kubeczka) albo zebrać do strzykawki bezpośrednio z brodawki. Każda kropla się liczy. Najlepiej jak pomoże nam w tym położna.

3. Zalecane są odciągania regularne, naśladujące rytm karmień dziecka, czyli co ok. 2-3 godziny (jak się uda 8-10-12 razy na dobę) w zależności od kondycji i możliwości organizacyjnych matki.

4. Bardziej optymalne i mniej czasochłonne jest jednoczasowe odciąganie z obu piersi przez ok.15 min. Przy maluchu każda minuta jest na wagę złota. Dłuższe sesje nie są zalecane.

Jeśli nie mamy dostępu do podwójnego laktatora, to odciągamy pokarm naprzemiennie z obu piersi w systemie 775533, czyli 7 min z jednej piersi, 7 min z drugiej, 5 min z jednej, 5 min z drugiej, 3 min z jednej, 3 min z drugiej.

UWAGA!

Pamiętajmy o tym, że w okresie rozbudzania i stabilizacji laktacji liczy się czas stymulacji, a nie tylko samo odciąganie, co w przyszłości zapewni nam bardziej sprawną i optymalną produkcję. To znaczy, że w ciągu pierwszych ok 4 tygodni podczas jednej sesji nie tylko odciągamy pokarm w trakcie wypływu pokarmu, ale stymulujemy nieco dłużej do ok 15 min.

Oczywiście w każdej sytuacji należy ocenić w sposób indywidualny przebieg laktacji oraz w razie potrzeby modyfikować działania.

5. Bardzo ważne jest aby pokarm był odciągany systematycznie do czasu, kiedy dziecko będzie mogło być karmione z piersi w sposób efektywny.

6. Warto pamiętać o tym, co ułatwi nam skuteczne odciągniecie pokarmu: wygodna pozycja, atmosfera intymności, relaksu, dobry nastrój, myślenie o dziecku czy też odciąganie podczas kangurowania.

Natomiast stres, hałas, niewygoda czy ból mogą ten wypływ zahamować czyniąc odciąganie nieskutecznym.

7. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny przy stosowaniu laktatora oraz zasad przechowywania pokarmu. Więcej przeczytasz tu: Zasady postępowania z pokarmem kobiecym

8. Korzystny wpływ na rozbudzanie laktacji mogą mieć preparaty słodu jęczmiennego (ale jest to tylko dodatek do stymulacji)

2. DZIECKO SSIE PIERŚ W SPOSÓB NIEEFEKTYWNY

W tym przypadku serie odciągnięć wykonujemy po uprzedniej próbie nakarmienia dziecka z piersi i ewentualnym dokarmieniu uprzednio odciągniętym pokarmem.

Zastosowanie laktatora zapewni prawidłową stymulację laktacji oraz produkcję pokarmu odpowiednią do potrzeb dziecka. Sposób postępowania zależy od przyczyny i powinien być dobrany indywidualnie do konkretnej sytuacji.

 

W jaki sposób dokarmiać dziecko, aby nie zaburzyć mechanizmu ssania?

Najlepszy sposób dokarmiania dziecka karmionego piersią to taki, który pomaga dziecku powrócić do ssania piersi. Właściwą metodę dokarmiania dziecka karmionego piersią dobiera się w zależności od wielu czynników:

  • sytuacji dziecka: jego wieku, dojrzałości, stanu ogólnego, typu zaburzeń ssania, przewidywanego czasu trwania suplementacji

  • postawy rodziców, ich umiejętności i zgody na stosowania danej metody dokarmiania

  • możliwości utrzymania higieny

Dostępne metody:

  • kubeczek, strzykawka

  • dreny do karmienia „po palcu” lub przy piersi (SNS lub inne)

  • butelki i smoczki specjalistyczne

Każda metoda ma wady i zalety, a możliwość dobrania właściwej jest sprawą bardzo indywidualną, warto jednak pamiętać, że nie zawsze jedynym wyjściem jest podanie mieszanki butelką, która akurat jest pod ręką.

Więcej na temat:

Dokarmianie w pierwszych dobach

Metody dokarmiania niemowląt

Karmienie po cięciu cesarskim cz.1

Karmienia po cięciu cesarskim cz.2

Wcześniak a laktacja 


Zapraszam Cię na mój kanał na YouTube LAKTOSFERA by Elżbieta Szkudlarek

Znajdziesz ta wiele wartościowych materiałów z zakresu opieki, pielęgnacji i karmienia noworodków i niemowląt.

Z góry dziękuję za każdą subskrypcję, w ten sposób pomagasz mi w docieraniu do szerszego grona kobiet.