O MNIE

Nazywam się Elżbieta Szkudlarek

Jestem żoną, mamą 5 dzieci, lekarzem, certyfikowanym doradcą laktacyjnym, diagnostą, instruktorem przyjaznej pielęgnacji i masażu Shantala, instruktorem szkoły rodzenia, Promotorem Dobrego Startu Dziecka, pracuję ze skalą NBO (skala Oceny Zachowania Noworodków).

Moją pasją jest wspieranie rodziców w początkach rodzicielstwa, aby mogli jak najlepiej przeżyć czas przyjścia dziecka na świat, świadomie i spokojnie niezależnie od różnych okoliczności, bez zbędnego stresu, w wolności od nadmiaru często sprzecznych informacji i presji marketingu.

Moją misją jest edukacja nie tylko rodziców, ale też studentów oraz pracowników służby zdrowia, aby mogli zapewnić swoim pacjentom jak najlepsze wsparcie zgodne z aktualną wiedzą i standardami postępowania terapeutycznego.

Od blisko 10 lat wspieram mamy w okresie okołoporodowym pomagając przechodzić przez różne trudności.

Dzielę się wiedzą medyczną opartą na faktach, doświadczeniem pracy w szpitalu i poradni laktacyjnej oraz własnym doświadczeniem kobiety i mamy wielodzietnej. Pracuję w duchu rodzicielstwa bliskości. Pomagam rodzicom lepiej zrozumieć zachowania noworodka/niemowlaka, sposób w jaki dziecko się komunikuję, aby było im się łatwiej dogadać.

Jestem propagatorem szeroko pojętej edukacji przedporodowej w zakresie świadomego karmienia, pielęgnacji i opieki nad noworodkiem.  Przebieg ciąży, porodu i okresu okołoporodowego ma szczególne znaczenie dla wielu procesów: adaptacji i rozwoju noworodka, rozbudzenia laktacji, budowania relacji mamy w dzieckiem. Warto się przygotować na różne scenariusze.

Działam na rzecz zwiększenia świadomości praw pacjentów (matek i dzieci) wynikających z zapisów Standardu Organizacji Opieki Okołoporodowej, które są bezpodstawnie łamane w wielu placówkach służby zdrowia.


Co mnie wyróżnia:

 • 7 lat pracy na oddziale neonatologii i  intensywnej terapii noworodka jako lekarz rezydent

 • 2 lata pracy w szpitalu położniczym na stanowisku doradcy laktacyjnego

 • 10 lat prowadzenia własnej praktyki

 • blisko 4000 wysłuchanych pacjentek

 • własne doświadczenie porodu zarówno drogą cięcia cesarskiego jak i drogami natury (siłami niestety nie) oraz 5 różnych dróg mlecznych

 • należę do Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych

 • od marca 2023 jestem pracownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt

  ICZMP w Łodzi

 • udzielam konsultacji w Centrum Terapii Karmienia i Wspomagania Rozwoju Noworodków, Niemowląt i Starszych Dzieci NEUROCAST w Łodzi, w CZMP oraz on-line. Zapisy i szczegóły: KONSULTACJE

 • w codziennej pracy oprócz wiedzy opartej na badaniach naukowych korzystam również z własnych bardzo różnorodnych doświadczeń związanych z porodami oraz karmieniem moich dzieci

 • pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności praktyczne poprzez udział w konferencjach, zjazdach, warsztatach oraz szkoleniach w zakresie laktacji oraz dziedzin pokrewnych, takich jak neurologopedia, fizjoterapia, psychologia, osteopatia

 • współpracuję z różnymi inicjatywami edukacyjnymi skierowanymi do kobiet w ciąży i z małymi dziećmi

 • cyklicznie biorę udział jako ekspert w lokalnych  i ogólnopolskich inicjatywach skierowanych do kobiet w ciąży i z małymi dziećmi, m.in. w warsztatach SideraLove Mamy

 • edukuję w Internecie – zapraszam Cię na mój kanał na YouTube LAKTOSFERA by Elżbieta Szkudlarek, znajdziesz tam wiele wartościowych materiałów z zakresu opieki, pielęgnacji i karmienia noworodków i niemowląt. Z góry dziękuję za każdą subskrypcję, w ten sposób pomagasz mi w docieraniu do szerszego grona kobiet.

 • zapraszam Cię także na stronę laktosfera.pl, gdzie znajdziesz materiały do poczytania, posłuchania i pobrania.Mogę się również pochwalić publikacją w renomowanym czasopiśmie dla lekarzy „Pediatria po Dyplomie”:

„Diagnostyka skróconego wędzidełka języka w praktyce poradni laktacyjnej”

Dlaczego kobiety mają trudności z karmieniem piersią?