O mnie

Na początek

Nazywam się Elżbieta Szkudlarek. Jestem żoną, mamą 5 dzieci, lekarzem, certyfikowanym doradcą laktacyjnym,  a także instruktorem przyjaznej pielęgnacji i masażu Shantala. Moją misją i pasją jest wspieranie rodziców w trudnych chwilach początków rodzicielstwa związanych przede wszystkim z karmieniem oraz opieką nad dzieckiem. 

Służę fachową wiedzą i wsparciem. Zależy mi na tym, żeby matki miały dostęp do aktualnej wiedzy o laktacji, aby mogły świadomie dokonywać wyborów i dawać swoim dzieciom to co najlepsze, pokarm, czułość, bliskość. Obalam mity i blednę informacje. Pomagam kobietom w ciąży przygotować się do karmienia oraz po porodzie pokonywać różnorodne trudności na mlecznej drodze. Zajmuję się diagnostyką zaburzeń ssania i trudności z karmieniem. Należę do Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Współpracuję z Fundacja Promocji Karmienia Piersią. Kiedy mogę pomóc

Jak to się zaczęło

Przez kilka lat pracowałam na Oddziale Neonatologii w jednym z łódzkich szpitali, gdzie obserwowałam z jakimi problemami zmagają się mamy w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Widziałam jakie mają trudności z karmieniem piersią oraz opieką nad dzieckiem. Jak często tracą wiarę we własne możliwości i kompetencje. Pomimo, że karmienie piersią wydaje się być czymś bardzo naturalnym, czasami droga do sukcesu jest trudna. Ważnym aspektem jest również indywidualne podejście do każdej mamy, jej dziecka i całej sytuacji życiowej, w jakiej się znalazła. Bardzo ważny jest czas, jaki poświęcamy na rozmowę i badanie. Jak wiadomo w szpitalu czasu zawsze jest za mało.

Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby jak najlepiej pomagać mamom. Nie tylko życiową poradą i wsparciem, ale i fachową wiedzą. Postanowiłam zatem podjąć odpowiednie kroki w kierunku podwyższenia moich kwalifikacji.

Podczas pracy na oddziale intensywnej terapii noworodka  zobaczyłam również, jak kluczową rolę dla przebiegu karmienia naturalnego odgrywa przedporodowa edukacja mam w zakresie postępowania w laktacji. Większa świadomość mamy ułatwia współpracę po porodzie, szczególnie jeżeli nastąpi przedwcześnie. Bez wątpienia dla wcześniaka mleko mamy to najlepsze lekarstwo.

Reasumując, postanowiłam na poważnie, zawodowo zająć się poradnictwem laktacyjnym i edukacją w zakresie karmienia naturalnego.

Co było dalej …

Ukończyłam specjalistyczny kurs podyplomowy „Problemy w laktacji” organizowany przez Centrum Nauki o Laktacji uzyskując w 2014 roku certyfikat doradcy laktacyjnego.  Recertyfikację przeszłam w 2021 roku. Pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności praktyczne poprzez udział w konferencjach, zjazdach, warsztatach oraz szkoleniach w zakresie laktacji oraz dziedzin pokrewnych, takich jak fizjoterapia czy neurologopedia.

Uczę też rodziców budowania więzi z dzieckiem za pomocą przyjaznej pielęgnacji i masażu Shantala (ukończyłam szkolenie na instruktora masażu Shantala Special Care u Agnieszki Słoniowskiej Dobry Start Dziecka).

Decydując się na kontynuowanie pracy zawodowej jako doradca laktacyjny podjęłam współpracę z innym szpitalem położniczym, gdzie przez ponad 2 lata wspierałam mamy na oddziale położniczym oraz prowadziłam poradnię laktacyjną.

Od 8 lat prowadzę własną praktykę – Poradnia laktacyjna Mamma Mia. Prowadzę konsultacje poporodowe i przedporodowe w ramach wizyt domowych, w gabinecie  i on-line. W codziennej pracy oprócz wiedzy opartej na badaniach korzystam również z własnych bardzo różnorodnych doświadczeń związanych z porodami oraz karmieniem moich dzieci.

Więcej informacji – Konsultacje.

Współpracuję z neurologopedą, pomagam w znalezieniu innych specjalistów w razie potrzeby, więcej możesz przeczytać – Współpraca

Współpracuję ze szkołami rodzenia oraz różnymi inicjatywami skierowanymi dla kobiet w ciąży. Od kilku lat cyklicznie biorę udział jako ekspert w Warsztatach Świadoma Mama.

Edukuję w intrenecie. Wiele przydatnych materiałów znajdziesz na moim kanale na YouTube, Instagramie czy Facebooku.

Mogę się również pochwalić publikacją w renomowanym czasopiśmie dla lekarzy:

Wystąpiłam w telewizji śniadaniowej, mówiąc o ważnym i mało znanym zespole D-MER.

pytanie na śniadanie

Opinie na temat mojej pracy przeczytasz klikając w poniższy baner.