O MNIE

NAZYWAM SIĘ ELŻBIETA SZKUDLAREK

Jestem żoną, mamą 5 dzieci, lekarzem, certyfikowanym doradcą laktacyjnym, diagnostą, instruktorem przyjaznej pielęgnacji i masażu Shantala, instruktorem szkoły rodzenia.

Moją pasją jest wspieranie rodziców w początkach rodzicielstwa oraz trudnościach związanych z karmieniem i opieką nad noworodkiem/niemowlęciem.

Misją zaś edukacja rodziców, aby mogli jak najlepiej przeżyć czas przyjścia dziecka na świat, świadomie i spokojnie niezależnie od doświadczeń czy problemów związanych z samym porodem czy pobytem w szpitalu.

Służę fachową wiedzą i wsparciem. Zależy mi na tym, żeby matki miały dostęp do aktualnej wiedzy o laktacji, aby mogły świadomie dokonywać wyborów i dawać swoim dzieciom to co najlepsze, pokarm, czułość, bliskość.

Obalam mity i blednę informacje.

Pomagam kobietom w ciąży przygotować się do karmienia oraz po porodzie pokonywać różnorodne trudności na mlecznej drodze.

Zajmuję się diagnostyką zaburzeń ssania oraz pobierania pokarmu i trudności z karmieniem, również butelką.

Działam na rzecz szerzenia wśród mam świadomości swoich praw oraz praw ich dzieci co do realizacji Standardów Opieki Okołoporodowej, które są bezpodstawnie łamane w wielu placówkach służby zdrowia.

Należę do POLSKIEGO TOWARZYSTWA KONSULTANTÓW I DORADCÓW LAKTACYJNYCH

Przeczytaj, KIEDY MOGĘ TOBIE POMÓC

 

Jak to się zaczęło …

Przez kilka lat pracowałam na Oddziale Neonatologii w jednym z łódzkich szpitali, gdzie obserwowałam z jakimi problemami zmagają się mamy w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Widziałam jakie mają trudności z karmieniem piersią oraz opieką nad dzieckiem. Jak często tracą wiarę we własne możliwości i kompetencje. Pomimo, że karmienie piersią wydaje się być czymś bardzo naturalnym, czasami droga do sukcesu jest trudna. Ważnym aspektem jest również indywidualne podejście do każdej mamy, jej dziecka i całej sytuacji życiowej, w jakiej się znalazła. Bardzo ważny jest czas, jaki poświęcamy na rozmowę i badanie. Jak wiadomo w szpitalu czasu zawsze jest za mało.

Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby jak najlepiej pomagać mamom. Nie tylko życiową poradą i wsparciem, ale i fachową wiedzą. Postanowiłam zatem podjąć odpowiednie kroki w kierunku podwyższenia moich kwalifikacji.

Podczas pracy na oddziale intensywnej terapii noworodka  zobaczyłam również, jak kluczową rolę dla przebiegu karmienia naturalnego odgrywa przedporodowa edukacja mam w zakresie postępowania w laktacji. Większa świadomość mamy ułatwia współpracę po porodzie, szczególnie jeżeli nastąpi przedwcześnie. Bez wątpienia dla wcześniaka mleko mamy to najlepsze lekarstwo.

Reasumując, postanowiłam na poważnie, zawodowo zająć się poradnictwem laktacyjnym i edukacją w zakresie karmienia naturalnego.

Z biegiem czasu edukacja i wsparcie rodziców poszerzyło się o kwestie prawidłowej pielęgnacji, wspierania rozwoju psychoruchowego dzieci oraz karmienia butelką.

 

Co było dalej …

Ukończyłam specjalistyczny kurs podyplomowy „Problemy w laktacji” organizowany przez CENTRUM NAUKI O LAKTACJI uzyskując w 2014 roku certyfikat doradcy laktacyjnego.

Decydując się na kontynuowanie pracy zawodowej jako doradca laktacyjny podjęłam współpracę z innym szpitalem położniczym, gdzie przez ponad 2 lata wspierałam mamy na oddziale położniczym oraz prowadziłam przyszpitalną poradnię laktacyjną.

Recertyfikację przeszłam w 2021 roku.

Pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności praktyczne poprzez udział w konferencjach, zjazdach, warsztatach oraz szkoleniach w zakresie laktacji oraz dziedzin pokrewnych.

Więcej na temat MOICH KWALIFIKACJI.

Od 9 lat prowadzę własną praktykę – PORADNIA LAKTACYJNA

Prowadzę konsultacje poporodowe i przedporodowe w ramach wizyt domowych konsultacji on-line oraz teleporad.

Więcej informacji o możliwych konsultacjach – KONSULTACJE

Bardzo zależy mi na edukacji rodziców dopiero oczekujących narodzin dziecka, aby mogli lepiej się przygotować do tego, co czeka na nich w trakcie i po porodzie w szpitalu i później w domu.

Przebieg okresu okołoporodowego ma szczególne znaczenie dla rozwoju i adaptacji noworodka, rozbudzenia laktacji i budowania relacji mamy w dzieckiem. Warto się przygotować na różne scenariusze.

Uczę rodziców również:

  • jak odczytywać sygnały, które wysyła dziecko, aby jak najlepiej zaspokajać jego potrzeby

  • jak wspierać rozwój maluszka poprzez codzienną pielęgnację

  • jak budować relację z dzieckiem również poprzez masaż Shantala

W codziennej pracy oprócz wiedzy opartej na badaniach korzystam również z własnych bardzo różnorodnych doświadczeń związanych z porodami oraz karmieniem moich dzieci.

Mam za sobą:

  • 7 lat pracy na oddziale neonatologii i  intensywnej terapii noworodka jako lekarz rezydent

  • 2 lata pracy w szpitalu położniczym na stanowisku doradcy laktacyjnego

  • 9 lat prowadzenia własnej praktyki

  • ponad 3500 wysłuchanych pacjentek

  • poród drogą cięcia cesarskiego oraz drogami natury oraz 5 różnych dróg mlecznych

Od marca 2023 jestem pracownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt

ICZMP.

 

Współpracuję z Centrum leczenia zaburzeń karmienia i wspomagania rozwoju noworodków, niemowląt i małych dzieci NEUROCAST ul. Profilowa 4 w Łodzi

Współpracuję ze szkołami rodzenia oraz różnymi inicjatywami skierowanymi dla kobiet w ciąży.

Od kilku lat cyklicznie biorę udział jako ekspert w Warsztatach ŚWIADOMA MAMA, SideraLOVE Mamy

Edukuję w Internecie, znajdziesz mnie na YouTube, Instagramie czy Facebooku.

Mogę się również pochwalić publikacją w renomowanym czasopiśmie dla lekarzy „Pediatria po Dyplomie”:

„Diagnostyka skróconego wędzidełka języka w praktyce poradni laktacyjnej”

 

 

Obecność w mediach:

Negatywne emocje podczas karmienia piersią. Czym jest zespół D-MER?

Dlaczego kobiety mają trudności z karmieniem piersią?

 

Opinie na temat mojej pracy przeczytasz tu:

Elżbieta Szkudlarek Doradca Laktacyjny Łódź – opinie

Zapraszam Cię na mój kanał na YouTube

LAKTOSFERA by Elżbieta Szkudlarek