O mnie

Nazywam się Elżbieta Szkudlarek. Jestem żoną, mamą 5 dzieci, lekarzem, certyfikowanym doradcą laktacyjnym,  a także instruktorem masażu Shantala. Moją misją i pasją jest wspieranie mam w trudnych chwilach macierzyństwa związanych przede wszystkim z karmieniem oraz opieką nad dzieckiem. 

Służę fachowa wiedzą i wsparciem. Zależy mi na tym, żeby matki miały dostęp do aktualnej wiedzy o laktacji, aby mogły świadomie dokonywać wyborów i dawać swoim dzieciom to co najlepsze, pokarm, czułość, bliskość. Obalam mity i blednę informacje. Pomagam kobietom w ciąży przygotować się do karmienia oraz po porodzie pokonywać różnorodne trudności na mlecznej drodze. Należę do Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Współpracuję z Fundacja Promocji Karmienia Piersią. Kiedy mogę pomóc

Jak to się zaczęło

Przez kilka lat pracowałam na Oddziale Neonatologii w jednym z łódzkich szpitali, gdzie obserwowałam z jakimi problemami zmagają się mamy w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Widziałam jakie mają trudności z karmieniem piersią oraz opieką nad dzieckiem i jak niekiedy tracą wiarę we własne możliwości. Pomimo, że karmienie piersią wydaje się być czymś bardzo naturalnym, czasami droga do sukcesu jest trudna. Ważnym aspektem jest również indywidualne podejście do każdej mamy, jej dziecka i całej sytuacji życiowej, w jakiej się znalazła, dlatego też ważny jest czas, jaki jest poświęcony na rozmowę i badanie. Jak wiadomo w szpitalu czasu zawsze jest za mało.

Ponieważ zależało mi przede wszystkim na tym, żeby jak najlepiej pomagać mamom, oprócz życiowej porady i wsparcia, również fachową wiedzą, postanowiłam podjąć odpowiednie kroki w kierunku podwyższenia moich kwalifikacji.

Podczas pracy na oddziale intensywnej terapii noworodka  zobaczyłam również, że niewątpliwie kluczową rolę dla przebiegu karmienia naturalnego odgrywa przedporodowa edukacja mam w zakresie postępowania w laktacji, która istotnie wpływa na dalszą współpracę z mamą, co pozwala na lepszą współpracę po porodzie, szczególnie jeżeli nastąpi przedwcześnie. Bez wątpienia dla wcześniaka mleko mamy to najlepsze lekarstwo.

Reasumując, postanowiłam na poważnie, zawodowo zająć się poradnictwem laktacyjnym i edukacją w zakresie karmienia naturalnego.

Ukończyłam specjalistyczny kurs podyplomowy „Problemy w laktacji” organizowany przez Centrum Nauki o Laktacji uzyskując certyfikat doradcy laktacyjnego. Pogłębiam swoją wiedzę i umiejętności praktyczne poprzez udział w konferencjach, zjazdach, warsztatach oraz szkoleniach w zakresie laktacji oraz dziedzin pokrewnych, takich jak fizjoterapia czy neurologopedia.

Edukuje rodziców i pomagam w zakresie karmienia piersią, prawidłowego postępowania w laktacji, prawidłowego karmienia butelką,  pielęgnacji neurorozwojowej, zaburzeń ssania noworodka/niemowlęcia.

Uczę też rodziców budowania więzi z dzieckiem za pomocą masażu Shantala Plus (ukończyłam szkolenie na instruktora masażu Shantala Special Care u Agnieszki Słoniowskiej Dobry Start Dziecka).

W codziennej pracy oprócz wiedzy opartej na badaniach korzystam również z własnych bardzo różnorodnych doświadczeń związanych z karmieniem piersią, które pomagają mi lepiej rozumieć kobiety.

Decydując się na kontynuowanie pracy zawodowej jako doradca laktacyjny podjęłam współpracę z innym szpitalem położniczym, gdzie wspierałam matki na oddziale położniczym oraz prowadziłam poradnię laktacyjną przez ponad 2 lata.

Prowadzę warsztaty oraz zajęcia przedporodowe dla kobiet w ciąży.

Od kilku lat występuję jako prelegent na Konferencji i Warsztatach Świadoma Mama (on-line i stacjonarnie)

Aktualnie prowadzę własną poradnię laktacyjną “Mamma Mia” – Centrum  Holistycznej Opieki nad mamą i dzieckiem.

Współpracuję z neurologopedą, pomagam w znalezieniu innych specjalistów w razie potrzeby, więcej możesz przeczytać – Współpraca

 

Więcej informacji – Oferta