PIELĘGNACJA oraz OBSERWACJA ZACHOWAŃ NOWORODKA

Budowanie relacji i wspieranie rozwoju maluszka jest możliwe podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Odczytywanie sygnałów, które wysyła do nas dziecko na początku nie jest łatwe. Z czasem zaczynamy coraz bardziej rozumieć „o co chodzi” i „obsługa” maluszka staje się łatwiejsza dla obu stron.

Nikt z nas – rodziców – nie ma wgranej instrukcji obsługi noworodka. Kiedy dziecko przychodzi na świat, często czujemy się zagubieni, bo nie rozumiemy dlaczego dziecko płaczę. Nie wiemy, co próbuje nam „powiedzieć” swoim zachowaniem.

Życie z noworodkiem – to często nie jest „bułka z masłem”, to jest czas budowania relacji z nowym człowiekiem.

Warto dać sobie czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Mogę pomóc Wam poczuć się pewniej w tej nowej rzeczywistości.

Pomagam lepiej rozumieć sygnały i zachowania noworodka oraz umacniać się w budowaniu kompetencjach rodzicielskich.

Dla prawidłowego rozwoju maluszka ważne jest jak postępujemy z nim na co dzień i jakie doświadczenia mu dajemy: jak podnosimy, odkładamy, nosimy, przekazujemy sobie nawzajem, jak zmieniamy pieluchę i przebieramy.

Uczę rodziców podstaw tak zwanej przyjaznej pielęgnacji, która może mieć niezwykle istotny wpływ na psychomotoryczny rozwój dziecka.


POCZYTAJ:

Kontakt skóra do skóry

POSŁUCHAJ:

Znaczenie dotyku – masaż Shantala

 

Na temat przyjaznej pielęgnacji oraz używania popularnych gadżetów w jednym z odcinków rozmawiałam z Małgosią Paleczny, czyli Mama Fizjoterapeuta