with Brak komentarzy

KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY

Na udane karmienie piersią składa się wiele czynników. Sposób i przebieg porodu, procedury medyczne stosowane podczas porodu, podawane leki, stan zdrowia mamy i dziecka, budowa piersi mamy oraz jamy ustnej dziecka. Najistotniejsza zaś jest technika karmienia, sposób ssania piersi przez dziecko (ale o tym jeszcze nie tym razem) i wsparcie szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie.

Przebieg karmienia w pierwszych dobach po porodzie oraz w okresie stabilizacji laktacji (pierwsze 4-6 tygodnie) ma kluczowe znaczenie. Wszystkie nieprawidłowości powinny być wychwycone jak najszybciej, najlepiej w ciągu pierwszych 2 tygodni. Wówczas mamy większe szanse na pomyślny przebieg karmienia piersią.

Kiedy małe dziecko przychodzi na świat, każda mama martwi się czy na pewno ma pokarm w piersiach, żeby dziecko było najedzone. Te obawy są zrozumiałe. Warto zatem przyjrzeć się temu jak rozwija się laktacja.

Produkcja pokarmu zaczyna się wcześniej niż nam się wydaje, już ok 16 – 18 tygodnia ciąży.

Pierwsza porcja siary dostarcza dziecku kalorii i chroni przed hipoglikemią (niskim poziomem cukru we krwi). Ponadto jest cennym źródłem przeciwciał, chroniących dziecko przed infekcjami. Najważniejsze jest zatem, żeby po porodzie nic nie zakłóciło pierwszego karmienia. Warto też pomóc mamie prawidłowo dostawić malucha oraz wstępnie ocenić mechanizm ssania. Jeśli dziecko będzie dobrze ssało pierś i zapewni piersiom prawidłową stymulację laktacji, to pokarmu będzie odpowiednio dużo. W sytuacji kiedy wczesne przystawienia noworodka do piersi nie jest możliwe, dobrze jest odciągnąć nawet kilka ml siary i podać dziecku.

Więcej na temat wczesnego odciągania siary i stymulacji laktacji w trudnej sytuacji <– znajdziesz tu.

 

PIERWSZE KARMIENIE

1. Powinno się odbyć najlepiej bezpośrednio po porodzie w ciągu pierwszych 2 godzin w kontakcie „skóra    do skóry”.

2. Noworodek wtedy jest aktywny i odruch szukania jest bardzo silny.

3. Budzi się instynkt macierzyński u matki.

4. Karmienie należy rozpocząć, gdy noworodek zaczyna szukać piersi.

5. Opóźnianie pierwszego karmienia jest u wielu noworodków przyczyną kłopotów ze ssaniem piersi.

6. Jeśli noworodek ssał aktywnie zaraz po porodzie, to przez pierwsze nawet 12 godzin życia może sam nie zgłaszać się do piersi. Należy go jednak zachęcać do podjęcia karmienia po 6 godzinach od porodu, tak żeby w ciągu pierwszej doby odbyły się jeszcze 4 karmienia.

KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY

1. Zarówno po porodzie fizjologicznym jak i po porodzie zabiegowym możliwe jest ułożenie osuszonego noworodka bezpośrednio na skórze, w ramionach matki.

2. Jeśli zaś stan dziecka lub matki nie pozwala na przeprowadzenie pierwszego kontaktu zaraz po porodzie, powinno to nastąpić w możliwie jak najszybszym czasie.

3. Maluszek powinien być w samym pampersie i należy pamiętać o okryciu noworodka tam, gdzie nie przylega do matczynej skóry, aby zapobiec wychłodzeniu.

4. Kontakt taki powinien trwać do zakończenia pierwszego karmienia, przynajmniej 2 godziny.

5. Procedury medyczne takie jak mierzenie, ważenie, dokładne badanie oraz ubranie dziecka powinny być odroczone do czasu zakończenia pierwszego karmienia.

Dlaczego kontakt skóra do skóry jest tak ważny:

– stwarza warunki do wczesnego pierwszego karmienia, w pozycji biologicznej – na brzuchu, co ma duże znaczenie do uruchomienia się w dziecku odruchów koniecznych do prawidłowego dostawienia się do piersi i ssania oraz dla rozbudzania laktacji, ma też wpływ na dłuższe i bardziej efektywne karmienie piersią

– dochodzi do kolonizacji skóry noworodka florą bakteryjną matki, a nie szpitala

– dziecko jest chronione przed hipotermią (wychłodzeniem)

– siara, którą pobiera dziecko podczas pierwszego karmienia stanowi naturalną ochronę przed infekcjami (zastrzyk przeciwciał na dobry początek życia)

– stanowi pewne kontinuum przy przechodzeniu z życia wewnątrzmacicznego do życia pozałonowego i ułatwia noworodkowi adaptację, redukuje poziom stresu

– na skutek wyrzutu oksytocyny macica szybciej i lepiej się obkurcza, co chroni matkę przed nadmierną utratą krwi i niedokrwistością

– zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów baby bluesa i depresji poporodowej

– wpływa na zawiązanie się więzi między mamą a dzieckiem

 

WAŻNE !!!

Często w warunkach szpitalnych z różnych powodów (mniej lub bardziej uzasadnionych)  kontakt skóra do skóry nie może być przeprowadzony bezpośrednio po porodzie. Mama dostaje malucha po jakimś czasie już ubranego. Pamiętajcie, że nic nie stoi na przeszkodzi, żeby dziecko rozebrać i ‘nadrobić” te 2 godziny przytulania w samym pampersie. … TO JEST NAPRAWDĘ WAŻNE.

Po porodzie malucha może też kangurować tata, zanim będzie możliwe przytulanie z mamą 🙂

Więcej na temat:

Standard Opieki Okołoporodowej – fikcja czy realność? (3 odcinki)

Pierwsze doby po porodzie – dlaczego takie ważne?

Wskaźniki skutecznego karmienia


Zapraszam Cię na mój kanał na YouTube LAKTOSFERA by Elżbieta Szkudlarek

Znajdziesz ta wiele wartościowych materiałów z zakresu opieki, pielęgnacji i karmienia noworodków i niemowląt.

Z góry dziękuję za każdą subskrypcję, w ten sposób pomagasz mi w docieraniu do szerszego grona kobiet.