with Brak komentarzy

JAK WYGLĄDA PORADA LAKTACYJNA ?

To zależy od tego, z jakim problemem zgłasza się mama, gdzie się ta porada odbywa, kto ją przeprowadza i ile ma na to czasu. Zasadniczo zgodnie ze standardem pewne elementy zawierać powinna.

Powiem jak to wygląda u mnie. Zasadniczo kompleksowa pierwszorazowa porada trwa ok. 2 godzin i wygląda krok po kroku mniej więcej następująco:

 1. Pytam mamę z jakim głównym problemem przychodzi i jakie są jej oczekiwania.

 2. Zbieram dane personalne oraz wywiad dotyczący przebiegu ciąży, porodu oraz okresu okołoporodowego. Ważne są informacje dotyczące pobytu w szpitalu położniczym, stanu zdrowia matki i dziecka, przebiegu karmienia, występujących trudności. Dodatkowe szczegóły, które mogą mieć znaczenie to a np. karmienie starszego rodzeństwa, sytuacja rodzinna, stan emocjonalny, plany związane z powrotem do pracy i inne. Tutaj nie tyle pytam, co słucham … czasami między wierszami wiele da się ukrywa …

 3. Badam dziecko: oceniam ogólny stan kliniczny, aktywność, napięcie mięśniowe, badam jamę ustną dziecka ze szczególną oceną motoryki oralnej , w tym wędzidełka języka.

 4. Ważę dziecko i oceniam przyrosty masy ciała.

 5. Badam piersi mamy (jeśli podstawowym problemem jest stan piersi, to wtedy stan piersi oceniam w pierwszej kolejności).

 6. Obserwuję akt karmienia.

 7. Analizuję technikę przystawiania dziecka do piersi, mechanizm ssania oraz efektywność pobierania pokarmu, dokonując jeśli trzeba niezbędnej korekty techniki karmienia. Proponuję inną pozycję, zmianę sposobu przystawiania, trzymania dziecka, podawania piersi i td.

 8. W zależności od problemu oraz nastawienia mamy szukamy optymalnego rozwiązania danego problemu oraz nakreślamy plan działania.

Nieodłączną częścią każdej mojej porady jest też przekazywanie rodzicom podstawowych informacji na temat rozwoju dziecka, przyjaznej pielęgnacji, sposobu odżywiania się w trakcie laktacji, rozszerzania diety, a także rozwiewanie powszechnych mitów.

 1. Zawsze staram się podchodzić do każdego przypadku w sposób indywidualny i niekiedy propozycję rozwiązań podobnych trudności u różnych mam nieco się różnią.

 2. Po ok 4-7 dniach zalecam kontrolę celem oceny skuteczności podjętych działań lub też ich modyfikacji, a także omówienia tego jak czuje się mama. Jest to w zależności od sytuacji rozmowa telefoniczna lub ponowne spotkanie.

 3. Jeśli pacjentka nie zgłasza się na kontrolę, uznaję wtedy, że wszystko jest dobrze i nie potrzebuje więcej mojej pomocy.

 4. Oczywiście w razie konieczności kieruję do innych specjalistów (fizjoterapeuty, neurologopedy czy chirurga).

 5. Wystawiam też recepty na niezbędne leki.

Po przeszło 8 latach pracy doradcy widzę, że na przebieg karmienia piersią wpływa wiele czynników, na niektóre często też nie mamy wpływu. Nie zawsze udaje się sprostać oczekiwaniom kobiet pragnącym „po prostu przystawić i żeby dziecko jadło”.

Staram się jednak szukając źródła trudności, zmniejszać poczucie winy, które zwykle towarzyszy mamom w każdej sytuacji niepowodzenia.

Mniej więcej tak to wygląda 🙂

kanał na YouTube

Zostaw Komentarz