with Brak komentarzy

KIEDY WARTO SIĘ UDAĆ DO DORADCY LAKTACYJNEGO

Na początku mlecznej drogi warto pamiętać o tym, że im szybciej skorygujemy wszelkie nieprawidłowości w przebiegu karmienia piersią, tym większa jest szansa na dalsze udane karmienie, w sytuacji kiedy wystąpią trudności, konsultacja z doradcą/konsultantem laktacyjnym powinna się odbyć najszybciej jak jest to możliwe. Również w każdej sytuacji, kiedy pojawiają się wątpliwości czy możemy kontynuować karmienie, warto upewnić się czy rzeczywiście są ku temu medyczne przeszkody. Kiedy zatem warto udać się do doradcy laktacyjnego?

Jeśli,
 • masz trudności z przystawianiem dziecka do piersi
 • dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub/i nie pobiera pokarmu z piersi w sposób prawidłowy (nie słychać odgłosu przełykania)
 • ssanie jest małoaktywne, dziecko szybko zasypia podczas karmienia, nie budzi się na karmienia
 • maluch denerwuje się przy piersi
 • karmienia są bolesne,  brodawki są poranione
 • podejrzewasz zastój lub zapalenie piersi
 • masz wątpliwości czy dziecko się najada i czy tempo wzrastania jest prawidłowe
 • jesteś chora i konieczne jest zażywanie leków oraz wykonanie badań diagnostycznych
 • dziecko jest chore i wpływa to na przebieg karmienia (ma mniejszy apetyt, potrzebna jest hospitalizacja i oddzielenie od dziecka)
 • rozpoczęłaś stymulację laktacji za pomocą laktatora i chcesz wiedzieć co dalej
 • dziecko było dokarmiane w szpitalu
 • jesteś zdezorientowana, bo docierają do ciebie rozbieżne informacje na temat karmienia piersią
 • chcesz wiedzieć czy wszystko jest dobrze lub po prostu potrzebujesz wsparcia
to udaj się do specjalisty (niekiedy dodatkowo warto skorzystać również z pomocy fizjoterapeuty czy neurologopedy)

W trakcie spotkania odbywa się przeprowadzenie wywiadu, badanie dziecka oraz piersi mamy, ważenie dziecka z oceną przyrostu masy oraz obserwacja aktu karmienia, co pozwala ocenić technikę oraz efektywność karmienia. Jak to wygląda u mnie można przeczytać tutaj: Jak wygląda porada laktacyjna

Nie zwlekaj!  Większość problemów z laktacją wynika z nieprawidłowego mechanizmu ssania. Zarówno sposób przystawiania jak i sposób ssania można skorygować. Jednak im dłużej noworodek utrwala sobie nieprawidłowy nawyk, tym trudniej go od tego odzwyczaić.

Im szybciej trafimy do doradcy laktacyjnego i uzyskamy fachową pomoc korygując nieprawidłowości, tym większą mamy szansę na uniknięcie dalszych problemów.

Dlaczego warto szukać pomocy u specjalisty?

Wiele matek poszukując pomocy nie trafia do odpowiednio wykształconych w dziedzinie laktacji osób. Często uzyskuje nieaktualne informacje oraz błędne porady, co skutkuje zaburzeniami laktacji, powikłaniami i skracaniem czasu karmienia. Nauka o laktacji bardzo dynamicznie się rozwija szczególnie w ostatnich latach. Jednakże w przebiegu kształcenia personelu medycznego wiedza o laktacji jest przekazywana w stopniu bardzo ograniczonym. Zdobyciu szerszej wiedzy teoretycznej, a zwłaszcza praktycznej w zakresie fizjologii i postępowania w laktacji służy kształcenie podyplomowe. Odpowiednio przeszkoleni lekarze, położne, pielęgniarki – konsultanci IBCLC lub doradcy laktacyjni CDL, na każdym etapie macierzyństwa mogą objąć profesjonalnym wsparciem każdą matkę.

Wykaz doradców oraz konsultantów laktacyjnych – Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Centrum Nauki o Laktacji

Zostaw Komentarz