WSKAŹNIKI SKUTECZNEGO KARMIENIA
Od samego początku mamie karmiącej wyłącznie piersią swoje dziecko towarzyszą obawy, czy na pewno maluch się najada. Wątpliwości mogą się pojawiać szczególnie w sytuacji jeśli dziecko często jest niespokojne i płacze. Pomocna będzie wówczas znajomość jakie wskaźniki skutecznego karmienia warto obserwować. Umiejętność oceny czy karmienie przebiega prawidłowego pomoże uniknąć niepotrzebnego, a tak częstego niestety wczesnego dokarmiania noworodków bez wyraźnych wskazań medycznych. Poza tym jeśli mama będzie umiała ocenić, czy skutecznie karmi swoje dziecko, będzie mniej podatna na płynące z otoczenia komunikaty. Niektóre uwagi i komentarze często podważają kompetencje matki i osłabiają jej wiarę w siebie, co też pośrednio może mieć niekorzystny wpływ na przebieg laktacji.
WSKAŹNIKI SKUTECZNEGO KARMIENIA, co to znaczy?
1. Dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi, czyli właściwie my pozwalamy dziecku dobrze się dostawić do piersi i uchwycić brodawkę, czemu najbardziej sprzyja pozycja biologiczna (<– kliknij i obejrzyj mój film na YT)
2. Sposób ssania i pobierania pokarmu jest prawidłowy, czyli m.in. brodawka nie jest bolesna, nie jest poraniona; dziecko ssie szczelnie, nie cmoka, nie wypuszcza piersi, słyszalne jest miarowe przełykanie*
* odgłos ten w pierwszych dobach, do momentu nawału pokarmowego może nie być słyszalny, ale ważne jest żeby dziecko ssało aktywnie i odpowiednio długo, w ten sposób naturalnie pobudza organizm mamy do działania
3. Dziecko jest karmione na żądanie (wg potrzeby), ale nie rzadziej niż co ok. 3 godziny, zwykle 8-12 razy na dobę, w tym co najmniej 1-2 w nocy.
UWAGA 1!
Dla wyjaśnienia: nie karmimy dziecka z zegarkiem w ręku na czas, tylko obserwujemy, czy maluch zgłasza nam swoje potrzeby adekwatnie do tego jak powinien je zgłaszać zdrowy noworodek, czyli generalnie często (to są te właśnie 8-10-12-14 x na dobę). Mniej aktywne maluchy należy zachęcać do częstego ssania piersi …. ale … przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie: „dlaczego sam się nie zgłasza?” Tu przyczyn jest wiele w zależności od sytuacji (niedojrzałość, małą masa ciała, cięcie cesarskie, brak kontaktu skóra do skóry, infekcja i td.). Jeśli zaś dziecko było aktywne przez kilka godzin i zasnęło (w końcu) to nie należy go budzić, bo minęły 3 godziny. Ważne są obserwacje w skali doby. Wybudzanie nie jest korzystne dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Zatem po prostu obserwujmy dzieci!
Przez pierwsze 4-(6) tygodni warto pozwolić dziecku ssać pierś dłużej, nawet kiedy już nie je (nie słyszymy przełykania) oraz tak często jak tego potrzebuje. Ssanie nieodżywcze w naturalny sposób zapewnia fizjologiczną potrzebę dziecka, która pomaga mu się regulować i wyciszać oraz sprzyja lepszej adaptacji, a także sprzyja ustabilizowaniu się laktacji na odpowiednim do potrzeb dziecka poziomie.
4. Wypływ pokarmu jest prawidłowy, piersi są luźniejsze po karmieniu, czyli czujemy, że stan napełnienia piersi jest zmienny (tu warto pamiętać o dobrym doborze biustonosza)
UWAGA 2!
Wypływ pokarmu wskutek uruchomienia poprzez ssanie odruchu oksytocynowego jest kluczowym elementem układanki. Trwa różnie długo u różnych kobiet i uruchamia się 1x lub więcej w trakcie jednej sesji karmienia. Badania nad mechanizmami istotnymi w laktacji pokazują, że dziecko pobiera najwięcej pokarmu w trakcie trwania odruchu wypływu, czyli …. czas trzymania dziecka na piersi nie wpływa na ilość pobranego pokarmu!!! To duża zmiana w podejściu do oceny aktu karmienia.
UWAGA 3!
W celu lepszego pobudzenia piersi do produkcji pokarmu oraz do zwiększenia ilości mleka, które dziecko pobiera z piersi warto często zmieniać piersi w trakcie karmienia. Czyli jak już nie słyszymy przełykania – przekładamy dziecko na drugą pierś i tak można zrobić kilka razy. Oczywiście piszę o tym tutaj w dużym uproszczeniu.
Tu możesz posłuchać więcej na ten temat:
5. Dziecko wydaje się być zadowolone po karmieniu (co nie oznacza, że dobrowolnie wypuści pierś, nie będzie chciało dalej ssać lub też da się odłożyć do łóżeczka)
6. Oddaje 3-4 żółte papkowate stolce w ciągu doby (od 5-tej doby do 6-go tygodnia życia, później regularność stolców ulega zmianie)
7. Moczy 6-8 pieluch (od 5-ej doby), a mocz jest jasny i bezwonny.
8. Prawidłowo przybiera na wadzę – temat rzeka, mówię o tym m.in tu:
Punktem odniesienia do oceny tempa wzrastania wszystkich dzieci są wzorcowe siatki centylowe WHO dla dzieci karmionych piersią (bo jest to optymalny sposób karmienia noworodków i niemowląt)
UWAGA 4!
Są różne tabelki i uśrednione wartości. Dziecko ma w odpowiednim czasie odzyskać masę urodzeniową i po prostu rosnąć, a obserwacji ma podlegać jest stan ogólny, aktywność, umiejętności ssania i cały przebieg karmienia oraz czynniki ryzyka problemów z karmieniem czy laktacją. Jak widać to nie jest proste zagadnienie. Bardzo wiele dzieci jest dokarmianych niepotrzebnie, bo ocenia się czasami tylko „cyferki” lub używa się niewłaściwych siatek centylowych.
UWAGA 5!
Warto pamiętać o tym, że płacz nie zawsze jest oznaką głodu, dziecko w ten sposób komunikuje się z otoczeniem. Płaczem sygnalizuje różne potrzeby (bliskości, poczucia bezpieczeństwa, przytulenia) oraz dolegliwości (ból brzuszka, przegrzanie, drapiącą metkę, nadmiar bodźców i wiele innych).
W razie wątpliwości dobrze jest poszukać pomocy u osoby kompetentnej. Dokarmianie butelką bez wyraźnych wskazań zwykle pogłębia istniejący problem z karmieniem piersią lub może ten problem spowodować, zaburzając dodatkowo przebieg laktacji.
Więcej na temat:
Znajdziesz tam wiele wartościowych materiałów z zakresu opieki, pielęgnacji i karmienia noworodków i niemowląt.
Z góry dziękuję za każdą subskrypcję, w ten sposób pomagasz mi w docieraniu do szerszego grona kobiet.